10 ماده خوراکی برای کاهش وزن سریع [تصویر]
 • calendar icon 29 تیر 1400

10 ماده خوراکی برای کاهش وزن سریع

بادام: بادام منبع سرشاری از ویتامین E، منیزیم، چربیهای تک اشباع و فیبر است. بادام همچنین منبع غنی ویتامینهای گروه B و زینک است که نیاز بدن به دریافت مواد قندی را از بین میبرد. منیزیوم همچنین باعث متعادل نمودن سطح قند خون شده و خوردن آن باعث میشود که فرد برای مدت طولانی تری […]

 1. بادام: بادام منبع سرشاری از ویتامین E، منیزیم، چربیهای تک اشباع و فیبر است. بادام همچنین منبع غنی ویتامینهای گروه B و زینک است که نیاز بدن به دریافت مواد قندی را از بین میبرد. منیزیوم همچنین باعث متعادل نمودن سطح قند خون شده و خوردن آن باعث میشود که فرد برای مدت طولانی تری احساس سیری کند و به این ترتیب نقش موثری در کنترل وزن بدن دارد. چربیهای تک اشباع موجود در بادام نیز باعث میشوند که شاخص BMI بدن کاهش یابد جالبست بدانید که این ترکیب چربیهای دور شکم را مورد هدف قرار داده و خوردن آن میتواند سایز شکم را کاهش دهد.
 2. چای سبز: چای سبز فواید بسیاری دارد. چای سبز حاوی مقدار زیادی پلی فنول است که کاتچین نیز نامیده میشود. کاتچین موجود در چای سبز یک ترکیب اصلی برای چربی سوزی و کاهش وزن محسوب میشود. این ترکیبات از انباشته شدن چربیها در بدن جلوگیری میکنند و باعث افزایش حرارت بدن و در نتیجه چربی سوزی بیشتر میشود. چای سبز همچنین منبع غنی کافئین است. مطالعات زیادی حاکی از آنست که کافئین موجود در چای سبز باعث افزایش متابولیسم بدن، چربی سوزی بیشتر و همچنین بهبود عملکرد انسولین میشود.
 3. آواکادو: آواکادو یکی از بهترین میوه ها برای کاهش وزن است. این میوه سرشار از چربیهای غیر اشباع است که در اثر فرآیند سوخت و ساز بدن، به آسانی تبدیل به انرژی میشود. بر اساس نتایج تحقیقاتی که توسط مجله تغذیه آمریکا منتشر شد، خوردن نیمی از یک آواکادو به همراه مقدار مختصری غذا در وعده ناهار میتواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد و به این ترتیب میل شما برای خوردن میان وعده های اضافی به شدت کاهش میابد.
 4. بروکلی: بروکلی منبع سرشاری از ویتامینها، مواد معدنی و فیبرهای رژیمی است در حالیکه مقدار کالری و چربی بسیار ناچیزی دارد. مقدار ویتامینهای A و C موجود در بروکلی تقریباً دو برابر مقدار موجود در پرتقال است و همچنین این ماده خوراکی حاوی مقدار زیادی ویتامینهای گروه B، کلسیم، منیزیوم، سلنیوم، زینک، آهن و پتاسیم است. وجود ویتامین C در بدن انسان برای تولید ترکیبی تحت عنوان کارنیتین ضروریست که این ترکیب مسئول انجام عمل سوخت و ساز در بدن و تولید انرژی از چربیهاست. چنانچه مقدار ویتامین C موجود در بدن کافی نباشد، مقدار چربی سوزی حین ورزش نیز کاهش خواهد یافت. کلسیم نیز از تولید سلولهای چربی در بدن جلوگیری کرده و باعث از بین رفتن چربیهای انباشته در بدن میشود.
 5. جو دوسر: جو دوسر منبع غنی فیبرهای رژیمی و همچنین مواد معدنی مانند منگنز، منیزیوم، تیامین و فسفر میباشد. میزان چربی، سدیم و کلسترول در این ماده خوراکی بسیار ناچیز است و در نتیجه خوردن آن باعث کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام میشود. خوردن یک ظرف کوچک جو دو سر در صبحانه، شما را برای کل روز سیر نگه داشته و به دلیل افزایش چربی سوزی، متابولیسم بدن را افزایش میدهد.
 6. گریپ فروت: گریپ فروت یک میوه با مقدار کالری پایین است به همین دلیل خوردن این میوه در روز باعث رسیدن کالری کمتر به بدن و در نتیجه کاهش وزن میشود. مطالعات زیادی نشان داده است که گریپ فروت حاوی یک ترکیب خاص گیاهی است که سطح انسولین خون را کاهش میدهد و در نتیجه باعث کاهش وزن میشود. همچنین این میوه فیبر فراوانی دارد که فرد را برای مدت طولانی تری سیر نگه میدارد و تمایل وی را به خوردن میان وعده های اضافی کمتر میکند.
 7. دانه های کتان: دانه های کتان به دلیل تأمین ریزمغذی های حیاتی بدن، غذای کاملی محسوب میشوند. مقدار کربوهیدرات موجود در آنها کم بوده و حاوی مقدار زیادی ویتامینهای گروه B، امگا 3 و فیبر هستند. این ترکیبات باعث شده که بدن برای مدت طولانی تری احساس سیری کرده و نیازی به صرف غذای بیشتر نداشته باشد.
 8. قره قات (بلوبری): قره قات سرشار از فیبر، ویتامین C، منگنز و پتاسیم است و به عنوان یکی از بهترین آنتی اکسیدانهای موجود در طبیعت شناخته میشود. منگنز موجود در این میوه باعث سوخت و ساز پروتئین، کربوهیدرات و چربیها میشود. این میوه همچنین عاری از ترکیبات مضر شامل چربیها، کلسترول و سدیم است. این ترکیب، قره قات را تبدیل به یک ماده خوراکی بسیار مغذی برای قرار گرفتن در برنامه رژیم غذایی لاغری کرده است.
 9. گلابی: گلابی یک منبع فراوان فیبر به شمار می آید. تحقیقات نشان داده که خوردن فقط یک گلابی در روز مقدار زیادی ویتامین C و فیبر به بدن میرساند در حالیکه کل کالری جذب شده توسط بدن کمتر از 100 خواهد بود. فیبر موجود در گلابی باعث میشود که عمل هضم و گوارش غذا در بدن بهتر صورت گیرد و فرد برای مدت طولانی تر احساس سیری کند. فیبر همچنین از احساس گرسنگی جلوگیری کرده و در نهایت باعث کاهش وزن میشود. مطالعه ای که توسط مجله علمی غذا و تغذیه آمریکا به چاپ رسید، نشان داد افرادیکه به طور منظم گلابی میخورند از سایر افراد لاغرتر بوده و احتمال چاقی در آنها 35 درصد کمتر از سایر افراد است. مطالعات همچنین نشان میدهد که مصرف فیبر میتواند ریسک بیماریهای قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.
 10. پرتقال: اگر شما برنامه رژیم غذایی لاغری دارید، پرتقال یک گزینه مناسب برای شما محسوب میشود، به دلیل اینکه این میوه خوشمزه، فاقد چربی و کالری بالاست، در حالیکه مقدار انرژی و فیبر قابل توجهی دارد. مقدار فیبر و ویتامین C بالای این میوه نقش به سزایی در کاهش وزن دارد. در سال 2005 تحقیقی در مجله تغذیه آمریکا درج شد که نشان داد افرادیکه که با مواد غذایی حاوی ویتامین C تغذیه میکنند شاخص BMI کمتری نسبت به سایر افراد دارند. ویتامین C همچنین تولید کارنیتین را در بدن افزایش داده که باعث کاهش مقدار چربی موجود در بدن میشود. این میوه کم کالری و فاقد چربی، همچنین منبع سرشاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن است.
: اشتراک گذاری

جستجوی مطالب