10 ماده خوراکی برای کنترل دیابت [تصویر]
  • comment icon 3 دیدگاه
  • heart icon 2 پسند
  • calendar icon 29 تیر 1400

10 ماده خوراکی برای کنترل دیابت

10 ماده خوراکی برای کنترل دیابت 1- اسفناج: موسسه دیابت امریکا اسفناج را گیاه اصلی برای مقابله با دیابت معرفی کرده است و به افراد توصیه کرده که این گیاه بدون نشاسته را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند. میزان کربوهیدرات موجود در این گیاه بسیار ناچیز است و همین خاصیت آن را تبدیل به […]

10 ماده خوراکی برای کنترل دیابت

1- اسفناج: موسسه دیابت امریکا اسفناج را گیاه اصلی برای مقابله با دیابت معرفی کرده است و به افراد توصیه کرده که این گیاه بدون نشاسته را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند. میزان کربوهیدرات موجود در این گیاه بسیار ناچیز است و همین خاصیت آن را تبدیل به یک خوراکی عالی برای افراد دیابتی کرده است. غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند باعث افزایش میزان گلوکوز موجود در خون میشوند لذا به منظور جلوگیری از ابتلا به دیابت میبایست میزان کربوهیدرات مصرفی را کنترل نمود.

2- بروکلی: بروکلی حاوی یک ترکیب شیمیایی تحت عنوان سولفورافان است که باعث ایجاد فرآیندهای ضد التهابی در بدن میشود که در نتیجه آنها سطح قند خون تعدیل میشود. این عمل باعث حفاظت از رگهای خونی در قابل آسیبهای وارده به دلیل قند خون بالا میشود.

3- روغن زیتون: روغن زیتون به دلیل داشتن مقادیر بسیار کمی از چربیهای اشباع به عنوان مفیدترین روغن خوراکی شناخته میشود. این روغن حاوی مقادیر بسیار زیادی امگا 9 و امگا 3 است که باعث افزایش انعطاف پذیری رگهای خونی و در نتیجه تسهیل جریان خون در بدن میشود. این ترکیبات به همراه ویتامین E و کاروتینوئید موجود در روغن زیتون تاثیر زیادی در حفاظت از بدن علیه دیابت دارند.

4- سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین یک خوراکی مناسب برای تأمین هیدروکربات مورد نیاز بدن برای افراد دیابتی محسوب میشود. میزان قند خون موجود در این ماده خوراکی بسیار کم است لذا بهترین گزینه برای افرادی مبتلا به دیابت محسوب میشود. بر اساس مقاله ای که در سال 2002 در مجله امریکایی clinical Nutrition چاپ شد نشان داد که خوردن مقدار متعادلی از این ماده غذایی میزان قند خون را حتی در بدن افراد مبتلا به دیابت نیز در سطح نرمال و طبیعی نگه میدارد.

5- آواکادو: آواکادو به دلیل اینکه منبع سرشاری از فیبرهای رژیمی، انواع ویتامین ها و مواد معدنی، به همراه سایر ریز مغذی های گیاهی ضروری برای بدن است، یک انتخاب بسیار عالی برای افراد مبتلا به دیابت محسوب میشود. موسسه دیابت امریکا مصرف این ماده خوراکی را به عنوان منبع سالمی از چربیهای اشباع نشده و مفید برای بدن به همه توصیه میکند.

6- زغال اخته: زغال اخته حاوی هر دو نوع فیبر محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول باعث دفع چربیها از بدن شده و فیبر محلول باعث کاهش سرعت تخلیه شدن معده و در نتیجه کنترل سطح قند خون میشود. این میوه همچنین دارای ترکیبات گیاهی تحت عنوان آنتوسیانین است. دانشمندان معتقدند که این ماده با کمک به تولید انسولین بیشتر باعث کاهش سطح قند خون بدن میشود.

7- گوجه فرنگی: گوجه فرنگی یک منبع فوق العاده از انواع ویتامین ها شامل: ویتامین A، C و K است. این میوه خوشمزه همچنین حاوی کروم، پتاسیم، منگنز، فیبر رژیمی و ویتامین B1 است. به دلیل پایین بودن میزان کربوهیدرات موجود در گوجه فرنگی، مصرف آن میتواند نقش مهمی در کنترل سطح قند خون بازی کند. کم بودن سطح کربوهیدرات این میوه همچنین میتواند باعث کاهش وزن افراد دیابتی شود.

8- تخم مرغ: تخم مرغ یک غذای چند منظوره و منبع سرشاری از پروتئین است. موسسه دیابت امریکا، این غذا را به عنوان یک انتخاب عالی برای افرادی که از دیابت رنج میبرند معرفی کرده است. دلیل اصلی این موضوع اینست که یک تخم مرغ بزرگ تنها حاوی نیم گرم کربوهیدرات است، لذا خوردن آن باعث افزایش سطح قند خون نمیشود. ولی با توجه به اینکه این ماده خوراکی باعث افزایش کلسترول خون میشود مصرف بیش از اندازه آن توسط افراد دیابتی اصلاً توصیه نمیشود.

9- دارچین: در میان کلیه مواد خوراکی شناخته شده در طبیعت، دارچین دارای بالاترین میزان آنتی اکسیدان است. بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه 1 الی 3 قاشق چایخوری دارچین، تاثیر به سزایی در کاهش میزان قند خون دارد. همچنین ثابت شده است که مصرف دارچین حساسیت سلولها را در خصوص جذب انسولین افزایش داده و سلولها با جذب قند خون بیشتر و تبدیل آن به انرژی، سطح قند خون را کنترل مینمایند.

10- خرما: خرما به دلیل تامین قند مورد نیاز بدن، ولع فرد را به دریافت قند بیشتر کاهش داده و به این ترتیب میتواند یک انتخاب سالم برای افراد دیابتی محسوب شود. میزان بالای کربوهیدرات موجود در این خوراکی خوشمزه آن را تبدیل به یک بمب انرژی کرده است و مقدار فیبر زیاد آن، کمک شایانی به تسهیل عمل هضم غذا و گوارش میکند. این میوه شیرین که در بیابان رشد میکند، عاری از کلسترول و چربی بوده و یک میان وعده بسیار مفید محسوب میشود.

: اشتراک گذاری

جستجوی مطالب